Co potrafią pianina cyfrowe?

Co potrafią pianina cyfrowe?

Po za dostarczeniem autentycznej reprodukcji brzmienia pianina akustycznego, ich cyfrowe odpowiedniki posiadają wiele innych cech, które wspomagają grę. Jeżeli znane ci są tylko pianina akustyczne, lista dodatkowych cech pianin cyfrowych może być nieco zaskakująca.

Żeby rozjaśnić trochę sytuację, poniżej opiszemy najbardziej popularne i przydatne funkcje.

Dodatkowe brzmienia

Po za akustycznymi brzmieniami, wiele cyfrowych pianin oferuje symulację dodatkowych instrumentów, pozwalając na grę w wielu stylach. Znajdziemy w nich brzmienie elektrycznych pianin świetnych do jazzu, smyczków orkiestrowych czy nawet syntezatorów.

Podział klawiatury

Bardzo prosty, a za razem przydatny mechanizm, który pozwala na przypisanie innego brzmienia górnej i dolnej części klawiatury.

Dwa instrumenty na raz

Podczas gdy podział klawiatury dzieli ją na dwa różne brzmienia, tryb podwójny pozwala na przypisanie dwóch instrumentów na raz. Możemy na przykład nałożyć pianino na smyczki.

Automatyczny akompaniament

Niektóre pianina cyfrowe posiadają opcję auto akompniamentu. Polega on na generowaniu ścieżki perkusji oraz innych instrumentów na podstawie granych akordów.

Sekwencer

Pozwala on na nagrywanie naszych partii oraz ich odsłuch w celu lepszej oceny dokonywanych postępów. Zazwyczaj istnieje możliwość zapisywania granych utworów w pamięci urządzenia lub na pamięci zewnętrznej. Niektóre pianina posiadają wielościeżkowe sekwencery, pozwalające na nagranie kilku równoczesnych partii. Możemy na przykład dograć ścieżkę perkusyjną do wcześniej zagranej partii pianina i w ten sposób tworzyć multi-instrumentalne aranże.

Zewnętrzne źródła dźwięku

Istnieją modele pianin cyfrowych, które umożliwiają podłączenie zewnętrznych źródeł dźwięku, takich jak na przykład mp3 player czy iPod. Po za zwykłym odtwarzaniem muzyki przez głośniki pianina, istnieje również możliwość transpozycji danego utworu. Bardzo przydatne narzędzie, w przypadku piosenek osadzonych w trudnych tonacjach. Niektóre pianina posiadają nawet możliwość wyciszenia głównej melodii, poprzez specjalny algorytm, wykorzystywany również do usuwania wokali.

Złącza USB/MIDI

Podczas gdy wiele modeli pianin posiada wbudowane narzędzia do nauki gry oraz tworzenia muzyki, istnieje możliwość ich jeszcze większego rozszerzenia, poprzez podłączenie instrumentu do komputera. Jeżeli produkt posiada wbudowany interface możemy go podłączyć przez złącze USB. W przeciwnym wypadku użyjemy złącza MIDI. Daje to wręcz nieograniczone możliwości użycia pianina na przykład jako kontrolera MIDI.

Podsumowanie

Jak widać, możliwości jakie dają nam dzisiejsze instrumenty cyfrowe są ogromne, a jedyne co może nas ograniczyć, to nasz wyobraźnia!

29 kwietnia, 2015 by Pianola